wtorek, 31 stycznia 2012

Pierogi ruskie oraz regionalne pierogi z kaszą gryczaną

Dziś zaprezentuję dwa przepisy na pierogi. Ten pierwszy przepis będzie na typowe pierogi ruskie, które prawie każdy z nas lubi i umie gotować, natomiast ten drugi przepis będzie na dość nie typowe pierogi z kaszą gryczaną. Osobiście bardzo lubię ten typ pierogów i dlategoteż chciałabym również podzielić się tym przepisem z wami. a przepis na nie należy jeszcze do mojej prababci. Naprawdę jak ktoś lubi pierogi naprawdę warto spróbować.


PIEROGI RUSKIE


Składniki na ciasto:
- 1 kg. mąki
- ok. 0,5 l. wody
- 1 jajko
- szczypta soli


Składniki na farsz:
- ok. 2 kg. ziemniaków
- 2 kostki sera białego półtłustego
- 1 cebula( pokrojona drobniutko i zeszklona na tłuszczu)- cebulę można dodać, ale nie koniecznie, zależy od gustu, smakują również bez
- sól, pieprz i przyprawy do smaku( ja dodaję odrobinę vegety)


Margaryna, olej bądź smalec do polania( wybór wg. uznania)


WYKONANIE:
Na samym początku z przedstawionych składników wyrabiamy ciasto. Ilość dodanej wody zależy od gęstości ciasta. Wyrobione ciasto powinno być troszkę luźniejsze, aby dobrze lepiły się pierogi. Tak przygotowane ciasto po troszkę rozwałkowujemy i wycinamy szklanką placuszki na pierogi. Następnie przygotowujemy farsz( ugotowane ziemniaki tłuczemy, po ostygnięciu dodajemy ser, przyprawy i wg uznania uprzednio zeszkloną cebulkę. Jeszcze raz wszystko ze sobą tłuczemy i doprawiamy do smaku). Farsz nakładamy do wyciętych placuszków i formujemy kształt pierogów. Potem wrzucamy po kilka sztuk na gotującą się wodę i gotujemy parę minut od chwili wypłynięcia na wierzch. Po ugotowaniu polewamy tłuszczem, aby pierogi się nie sklejały. 


Można podawać ze skwarkami bądź zeszkloną uprzednio cebulką


PIEROGI Z KASZĄ GRYCZANĄ




CIASTO ROBIMY WG. PRZEPISU PODANEGO WYŻEJ


Składniki na farsz:
-4 woreczki kaszy gryczanej
- 2 kostki sera białego półtłustego
- sól i pieprz do smaku


WYKONANIE:
Ciasto robimy tak jak na pirogi ruskie, tylko nakładamy farsz z kaszy gryczanej, tzn.do ugotowanej i wystudzonej kaszy ( najlepiej jak kasza gotowana jest dzień wcześniej, wtedy nie jest taka sypka i lepiej się formują pierogi) dodajemy ser, dokładnie mieszamy, doprawiamy do smaku. A dalej postępujemy jak z pierogami ruskimi.


Po ugotowaniu polewamy tłuszczem z przysmażoną cebulką.



NAPRAWDĘ SMACZNE I WARTO SPRÓBOWAĆ. POLECAM GORĄCO!!!

1 komentarz:

  1. z kasza gryczaną to po śląsku? wyglądają perfekcyjnie, tak równiusieńko

    OdpowiedzUsuń